Aktualności

Konferencja OSM Koło o sytuacji w mleczarstwie i jego perspektywach

Tegoroczna VII edycja Wielkopolskiego Święta Mleka i Powiatu Kolskiego w dniu 24 sierpnia 2019 r. tradycyjnie poprzedzona była konferencją w restauracji MILKA, podczas której przedstawiciele sektora mleczarskiego, samorządowcy, eksperci, eksporterzy oraz zaproszeni goście mogli zapoznać się z ważnymi informacjami o „Aktualnej sytuacji w branży mleczarskiej i jej perspektywach”. Gospodarzem konferencji był Prezes OSM Koło Czesław Cieślak, a w spotkaniu wzięło udział wielu znamienitych gości, w tym m.in.: Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, poseł Leszek Galemba czy Dyrektor Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Marek Beer. Gościem szczególnym był Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białorusi w RP - Jego Ekscelencja Władymir Czuszew. Na zakończenie obrad przez godzinę bawił gości znany satyryk Jerzy Kryszak z ciekawym, specjalnie przygotowanym występem.

Spotkanie rozpoczął i zakończył mini-recital Kwintetu Orkiestry Dętej OSP w Kole, a konferencja zakończyła się oryginalnym występem znanego aktora, satyryka i parodysty Jerzego Kryszaka.

W konferencji oprócz gospodarza, Prezesa OSM w Kole Czesława Cieślaka, oraz wspomnianych wcześniej, wzięli udział m.in.: Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś, Starosta Kolski Robert Kropidłowski, Prezes struktur powiatowych PSL Czesław Marek, Wiceburmistrz Miasta Koła Lech Brzeziński, Komendant Powiatowy Policji Artur Foryński, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Ewa Lewicka, naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – prof. Zygmunt Zander i małżeństwo profesorów Halina i Andrzej Kuncewiczowie, Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Spółdzielczości Waldemar Witkowski oraz ks. dziekan Tomasz Jener (w zastępstwie ks. prałata Janusza Ogrodowczyka, który zawsze gościł co roku na konferencjach w Kole, a tym razem nie mógł przyjechać).

Wszystkich przybyłych przywitał gospodarz, Prezes OSM w Kole Czesław Cieślak, który był pierwszym prelegentem. Po nim zabrał głos Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Marek Beer, który przedstawił specjalnie przygotowaną prezentację poświęconą branży mleczarskiej w Polsce i na świecie. Na zakończenie głos zabrał Waldemar Broś – Prezes KZSM, który omówił problematykę skupu i przetwórstwa mleka w naszym kraju.

Po części oficjalnej na scenie wystąpił znany Jerzy Kryszak, który zaprezentował ciekawe skecze, także związane z mlekiem i branżą mleczarską. Zebrani na sali w Restauracji MILKA dowiedzieli się dzięki temu m.in., że sławny satyryk urodził się w Wielkopolsce, w niedalekim Kaliszu, a pierwszy „serek wiejski” powstał w domu jego dziadka, który jednak „nie zdążył go opatentować”.

Kolejna konferencja i kolejna 8.edycja Wielkopolskiego Święta Mleka i Powiatu Kolskiego już za rok.