Aktualności

W „Milce” o branży mleczarskiej oraz perspektywach jej rozwoju

O tym, że nasz region słynie w całej Polsce z bardzo prężnej branży mleczarskiej, nie potrzeba nikogo przekonywać. Kolska Mleczarnia jest w skali kraju potęgą i znajduje się na liście największych przedsiębiorstw w Polsce. Nieustannie inwestuje, rozwija się, robi ekspansję na kolejne tereny, zdobywa nowe rynki, a jej produkty są wyróżniane prestiżowymi nagrodami. Dlatego od kilku lat odbywa się w Kole Święto Mleka i Powiatu Kolskiego, a jego pierwszą częścią była konferencja „Aktualna sytuacja w branży mleczarskiej i jej perspektywy”, która w dniu 25 sierpnia 2018 r. odbyła się w naszej Restauracji „Milka”. W spotkaniu wzięli udział licznie zaproszeni goście: naukowcy, samorządowcy, prezesi innych spółdzielni oraz szefowie firm z branży mleczarskiej. Gościem honorowym był Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, a gospodarzem konferencji Prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole Czesław Cieślak.

Spotkanie rozpoczął i zakończył recital młodej artystki pochodzącej z terenu południowo-wschodniej Wielkopolski Katarzyny Zawady, która zachwyca klasyczną urodą, pięknymi ubiorami, świetnie dobranym repertuarem piosenek z całego świata, ale głównie anielskim głosem. Pani Katarzyna, pomimo młodego wieku, jest już zdobywczynią prestiżowych nagród, podróżuje i śpiewa po całym świecie, a specjalizuje się w repertuarze sławnej polskiej piosenkarki Anny German.

W konferencji oprócz gospodarza, Prezesa OSM w Kole Czesława Cieślaka, oraz Wicemarszałka Województwa Krzysztofa Grabowskiego wzięli udział m.in.: Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś, Wicestarosta Kolski Marek Banaszewski, Prezes struktur powiatowych PSL Czesław Marek, Karol Mac – asystent europosła Andrzeja Grzyba, Wiceburmistrz Miasta Koła Elżbieta Modrzejewska, Komendant Powiatowy Policji Artur Foryński, radna Sejmiku Wojewódzkiego Anna Majda, Prezes Kolskiej Izby Gospodarczej Wojciech Lewandowski. Gościem specjalnym na zaproszenie Prezesa Zarządu OSM w Kole był znany i lubiany w naszej społeczności ks. prałat Janusz Ogrodowczyk, były wieloletni Proboszcz Parafii MBCz. w Kole. Konferencję poprowadziła Aleksandra Wysocka.

Zgromadzeni na Sali goście mieli okazję obejrzeć ciekawy film o historii, powstaniu i rozwoju, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, która w tym roku obchodzi swoje 88-lecie istnienia.

Wszystkich przybyłych przywitał gospodarz, Prezes OSM w Kole Czesław Cieślak, który był pierwszym prelegentem. Po nim zabrał głos Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, który przedstawił z pomocą swojego pracownika specjalnie przygotowaną prezentację poświęconą branży mleczarskiej w Polsce i na świecie. Na zakończenie głos zabrał Waldemar Broś – Prezes KZSM, który omówił problematykę skupu i przetwórstwa mleka w naszym kraju.

Po części oficjalnej na scenie wystąpił poznański Kabaret AFERA, który zaprezentował ciekawe skecze, do udziału w których zaprosił też obecnych na sali VIP-ów.