Aktualności

OSM w Kole sponsorem Dożynek Powiatowo-Gminnych w Rzuchowie (gm. Dąbie)

Dożynki są pięknym staropolskim i religijnym zwyczajem, to radosne święto o pięknej, długiej tradycji, podczas którego dziękujemy Bogu za urodzaj i jego bezpieczny zbiór, a ludziom za zebrane plony. To szczególny dzień, który głęboko jest zakorzeniony w historii polskiej wsi, będący ukoronowaniem całorocznej pracy rolników. Tegoroczne Powiatowo-Gminne Święto Plonów odbyło się 2 września w miejscowości Rzuchów, gm. Dąbie. Gospodarzami uroczystości byli: Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek i Burmistrz Miasta Dąbie Tomasz Ludwicki, a Starostami Dożynek: Bożena Budzińska z gminy Dąbie i Marcin Pochylski z gminy Chodów. Pogoda dopisała znakomicie, a uroczystości cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców całego powiatu. Jednym z głównych sponsorów tegorocznego powiatowego Święta Plonów była nasza spółdzielnia. W uroczystościach wziął też udział Prezes Zarządu OSM w Kole Czesław Cieślak, a niedaleko sceny stanęło stoisko firmowe spółdzielni z naszymi pysznymi i zdrowymi wyrobami. Wszystkie wyroby smakowały uczestnikom uroczystości, ale największym powodzeniem w ten upalny dzień cieszyły się chłodne maślanki, a kolejka do namiotu OSM Koło z każdą godziną była coraz dłuższa. Z dumą możemy się pochwalić, że było to najbardziej oblegane stoisko na dożynkach.

Po powitaniu przez prowadzących – Roberta Jokiela z Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kole oraz Mariolę Ciszewską – mieszkankę sołectwa Rzuchów, nastąpiło wprowadzenie pocztów sztandarowych oraz delegacji z wieńcami dożynkowymi z gmin powiatu kolskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Leszek Galemba, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Zarządu OSM w Kole Czesław Cieślak oraz radni powiatowi i gminni, dyrektorzy powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, szkół, kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży, a także przedstawiciele instytucji, związków, stowarzyszeń i firm z terenu powiatu kolskiego.

Po odegraniu hymnu państwowego starostowie dożynek wręczyli Gospodarzom symboliczne bochny chleba wypieczone z tegorocznego ziarna zbóż. Mszę Świętą, która była dziękczynieniem za zebrane plony, odprawił ks. Radosław Kobiela z Parafii Błogosławionych 108 Męczenników w Powierciu.

Obrzęd dzielenia chlebem wykonał Zespół Ludowy ,,Nadnerzanki”. Chlebem dożynkowym częstowali zebranych gospodarze uroczystości oraz starostowie dożynek.

W dalszej części święta plonów rozstrzygnięto dwa konkursy. Jeden z nich odbył się po raz pierwszy, a wyłaniano w nim „Rolnika Roku Powiatu Kolskiego” w trzech kategoriach. W dziedzinie produkcji bydła mlecznego zwyciężyli Beata i Lucjan Rodos z Wrzącej Wielkiej (gm. Koło), spośród hodowców trzody chlewnej tytuł zdobyli Barbara i Daniel Skonieczni z Przybyłowa (gm. Koło), zaś w gronie gospodarzy zajmujących się drobiarstwem wyróżniono Dorotę i Marka Mruk z Cichmiany (gm. Dąbie). Laureaci otrzymali statuetki i nagrody.

Dokonując oceny wieńców dożynkowych, biorąc pod uwagę technikę wykonania, aspekty tradycji ludowej i chrześcijańskiej, estetykę oraz wkład pracy, komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w konkursie na „Najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy”, następującym delegacjom:

  • I miejsce – Sołectwo Tury (gm. Kościelec)
  • II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie (gm. Dąbie)
  • III miejsce – Sołectwo Chodów (gm. Chodów).
Pozostałym delegacjom wręczono wyróżnienia.

Stoiska wystawowe i bogata część artystyczna cieszyły się dużym zainteresowaniem i aplauzem wśród licznie zgromadzonych mieszkańców powiatu kolskiego.

Na scenie oglądaliśmy występy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Chełmnie, zespołu dziecięcego ,,2M” z M-GOK i BP w Dąbiu , Big Band’u z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Szymanowskiego w Kole, zespołu tańca nowoczesnego ,,FRISKA” oraz występ Matti. Gwiazdą wieczoru był zespół ,,JUMPER”.

Stoiska wystawowe prezentowały instytucje i firmy działające na rzecz rolnictwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu – Zespół Doradczy w Powiecie Kolskim, Placówka Terenowa Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kole, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego w Straszkowie k/Kłodawy, P.P.H. AGRONAS sp. z o.o w Kole, Pszczelarze Ziemi Kolskiej. Swoje stoisko wystawił także Powiat Kolski, na którym częstowano ciastem drożdżowym oraz dostępne były liczne materiały i gadżety promocyjne.

Przybyli na uroczystości mogli posilić się grochówką, chlebem ze smalcem i ogórkiem, dla najmłodszych przygotowano wesołe miasteczko. Powiatowe Święto Plonów 2018 zakończyła wspólna zabawa taneczna przy muzyce zespołu ,,FOXTROT”.