Warsztaty kulinarne i pokazy z Twarogiem Grodkowskim pełnotłustym klinek

Warsztaty kulinarne i pokazy z Twarogiem Grodkowskim pełnotłustym klinek

 

W dniu 31 marca 2022 r., w restauracji Beefteka w Kole, odbyły się warsztaty kulinarne i pokaz, na którym głównym składnikiem, we wszystkich daniach, był Twaróg Grodkowski pełnotłusty klinek.
Kucharze „na żywo” z pomocą gości przygotowali:
?Przystawka: Grilowana Cukinia z twarogiem i pesto miętowym
?Danie główne: Kofta Serowa w sosie Butter
?Deser: Sernik na zimno z leśnymi owocami.

Kuchmistrzom bardzo spodobała się jakość i wyrazisty smak Twarogu Grodkowskiego, który posiada znak „Jakość Tradycja”, co oznacza tradycyjną metodę wyrobu, tj. ręczne formowanie w płóciennych woreczkach oraz co najmniej 50-letnią historię wytwarzania. Goście również ze smakiem spożywali przygotowane produkty.

Wydarzenie było finansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie, operacja pn. “Promocja twarogu grodkowskiego pełnotłustego klinek oraz upowszechnianie wiedzy o tym produkcie i systemie jakości, w ramach którego ten produkt został wytworzony (Jakość Tradycja)”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania “Wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym”. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.